Deti a karanténa v čase pandémie Covid-19

Karanténa je jeden z účinných spôsobov ako ochrániť seba aj ostatných od ochorenia, ktoré zasiahlo celý svet a dotýka sa každého – pandémia  COVID-19. Je to aj čas, ktorý môžeme využiť na niečo, čo nás obohatí a prinesie nám úžitok. Tento čas môžeme využiť pre seba a pre svoju rodinu, môžeme sa jej viac venovať, prehĺbiť a utužiť vzťahy. Môžeme využívať moderné technológie, internet, či telefón a  spojiť sa s našimi blízkymi, priateľmi, s tými, na ktorých nám záleží.


Na podporu duševného zdravia detí a tínedžerov, ktorí možno súčasnú situáciu zvládajú ťažšie, pretože sa nemôžu stretávať s kamarátmi, sa zameral Slovenský červený kríž a vydal Denník duševnej pohody. 

Deti a tínedžeri v nej nájdu rôzne aktivity, tipy a nápady, ako zmysluplne využiť dni počas karantény. Do denníka si môžu zapisovať svoje pocity z prežitého dňa, z toho, čo sa im podarilo, čo nie, ako hodnotia, čo počas dňa urobili. Denník je výborná forma psychickej hygieny pre deti v čase pandémie, ktorá ohrozuje nielen telesné, ale aj duševné zdravie.

Denník nájdete tu:

http://redcross.sk//content/images/upload/image-1586438834-5e8f22b204c11.pdf

Rozprávka „Ty si môj hrdina“ zaujímavou formou približuje informácie o chorobe COVID-19 deťom od  6 -11 rokov. Rodičia sa po jej prečítaní môžu s deťmi porozprávať, spýtať sa, či sa niečoho obávajú, čo môžu urobiť, aby sa ešte viac chránili.


Rozprávku Ty si môj hrdina nájdete tu:

https://interagencystandingcommittee.org/system/files/2020-04/My%20Hero%20is%20You%2C%20Storybook%20for%20Children%20on%20COVID-19%20%28Slovak%29_0.pdf

O tom, čo je nový koronavírus a čo spôsobuje, sa deti dozvedia hravou formou v rozhovore mamy s dcérou Rozprávanie o koronavíruse pre deti.

Podcast nájdete tu:

https://www.enigma.sk/podcasty/rozpravanie-o-koronaviruse/


Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR, NFP tím Slovensko pre WHO

sck

Deti a COVID-19

Ako deti vnímajú vnímajú súčasnú situáciu a epidémiu koronavírusu:


Bojím sa ľudí, ktorých stretávam, lebo neviem, či sú zdraví alebo nie a neviem, čo to pre mňa znamená, ale páči sa mi, že sme všetci spolu doma.

Mika 11 rokov.


Koronavírus ma ovplyvňuje, lebo nemôžem chodiť von, robiť veci, čo som robila predtým, stretávať sa s rodinou a s kamarátmi. Veľmi mi to prekáža a všetci mi veľmi, veľmi chýbajú.

Lívia 11 rokov.


Nepáči sa mi, že celá škola je len on-line, nie je to nič moc.

Lukáš 10 rokov.


Veľmi mi chýba, že nevidím svojich priateľov, že ich vidím len na obrazovke a nemôžeme sa spolu ísť prejsť, ani sa len tak baviť. Cez počítač to nie je ono.

Natálka 11 rokov.


Zdá sa mi, že máme oveľa viac učenia. A v škole sú najlepšie prestávky, keď sa môžeme blázniť s kamošmi, to mi strašne chýba.

Axel 8 rokov