Každý rok 5. mája si pripomíname svetový deň hygieny rúk. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 80 % infekcií šíri špinavými rukami. Hygienou rúk chránime nielen seba, ale aj ostatných. Čisté ruky chránia život. Je potrebné, aby sme na to nezabúdali hlavne v dnešných dňoch.
Keď si „klíma alebo kultúra kvality a bezpečnosti“ v zdravotníckom zariadení cení hygienu rúk a prevenciu a kontrolu infekcií (IPC), výsledkom je, že pacienti aj zdravotnícki pracovníci sa cítia chránení a je o nich postarané.
Aby ľudia na všetkých úrovniach uprednostňovali čisté ruky v zdravotníckych zariadeniach, musia veriť v dôležitosť hygieny rúk a IPC pre záchranu životov tým, že budú pôsobiť ako kľúčoví hráči pri dosahovaní vhodného správania a postojov k nej. Inými slovami, zdravotnícki pracovníci na všetkých úrovniach a ľudia pristupujúci k zdravotníckym zariadeniam sa musia zjednotiť pri zabezpečovaní čistých rúk.
Kampaň upozorňuje na význam umývania rúk ako rozhodujúceho preventívneho opatrenia proti prenosu mnohých infekčných ochorení.
Tohtoročná téma Svetového dňa hygieny rúk je zameraná na uznanie toho, že ku klíme alebo kultúre bezpečnosti a kvality môžeme prispieť čistením rúk, ale aj to, že silná kultúra kvality a bezpečnosti povzbudí ľudí, aby si umývali ruky v správny čas a so správnymi produktmi.
Spojte sa, rozprávajte sa a spolupracujte na hygiene rúk pre vysokokvalitnú a bezpečnejšiu starostlivosť kdekoľvek.
ČISTÉ RUKY SÚ ZÁKLADOM ZDRAVIA
Aj banálny úkon, akým je umývanie rúk, môže zachrániť život. Nie každý vie, ako si správne umývať ruky, a preto tu pre Vás máme pár rád ako na to…
Správne a pravidelné umývanie je jedným z najúčinnejších opatrení proti prenosu baktérií a vzniku rôznych ochorení:
- Pred umývaním rúk odstránime prstene, hodinky, náramky.
- Ruky si umývame v teplej tečúcej vode.
- Použijeme mydlo, prípadne dezinfekčný prostriedok.
- Ruky si umývajte mydlom aspoň 40 až 60 sekúnd. Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s mydlom.
- Zvýšenú pozornosť venujte umytiu miest medzi prstami a v okolí lôžok nechtov, kde sa usádza najviac mikroorganizmov.
- Po umytí použite čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou zároveň zastavte prívod vody, čím zabránite priamemu kontaktu rúk s kohútikom.
- Pribaľte si do tašky antibakteriálne obrúsky alebo gél. Sú to výborní pomocníci, ktorí spoľahlivo zničia baktérie a choroboplodné zárodky v prípade, že nemáte prístup k vode.
RUKY BY STE SI MALI UMÝVAŤ
- Pred, počas i po príprave jedla.
- Pred konzumovaním jedla.
- Po každom použití toalety.
- Po vyčistení nosa, kašľaní, kýchaní.
- Pri starostlivosti o bábätko a po výmene znečistenej plienky.
- Po manipulovaní s odpadkovým košom a odpadom.
- Pred návštevou a po návšteve zdravotníckeho zariadenia.
- Po cestovaní v prostriedkoch hromadnej dopravy.
- Po kontakte so zvieraťom.
- Po práci v záhrade.
- Po príchode z vonkajšieho prostredia dovnútra.
- Po návšteve obchodného centra.
- Po podaní rúk s cudzím človekom.
- Pred nasadením rúška na tvár.
- Kedykoľvek máme pocit znečistených rúk.
Hygienou rúk chránime nielen seba, ale aj ostatných. Čisté ruky chránia život. Je potrebné, aby sme na to nezabúdali hlavne v dnešných dňoch.
Zdroj: WHO
Spracoval: Odd. epidemiológie, podpory zdravia a výchovy k zdraviu, RÚVZ Svidník