SVETOVÝ DEŇ – POHYBOM KU ZDRAVIU

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji 2002 rozhodla iniciovať a zaradiť do svojho kalendára nový svetový deň pod názvom Pohybom ku zdraviu. WHO navrhla, aby sa týmto dňom stal 10. máj.

Pohyb je jeden zo základných prejavov života, slúžiaci na vykonanie primárych životných potrieb. Za fyziologických okolností predstavuje kostrové svalstvo 30-40% telesnej hmotnosti. Vďaka technickému pokroku a túžbe oslobodiť sa od fyzickej námahy, si človek minimalizoval svoju pohybovú aktivitu. Sedavý spôsob života veľmi negatívne vplýva na zdravie človeka. Vedie k vzniku obezity a s ňou spojených ochorení ako diabetes 2. typu, srdcovocievne, neurodegeneratívne, či niektoré onkologické ochorenia.

Človek nikdy nie je príliš starý na to, aby začal s pravidelným cvičením. S vekom prirodzene prichádzajú zdravotné problémy vznikajúce v dôsledku celkového opotrebovania organizmu, ale mnohokrát hlavne z nesprávneho životného štýlu.

 

Prečo je pohyb dôležitý?

Pohyb prospieva nášmu zdraviu. Pravidelný pohyb má pozitívny efekt na zdravie a všetkým dáva šancu na výraznú zmenu k lepšiemu, spokojnejšiemu a plno hodnotnejšiemu životu. Pomáha predchádzať rôznym chorobám a aj duševným problémom, ako je zlá nálada, úzkosť, strach. 

 

Pozitíva pohybovej aktivity?

Pri pravidelnej telesnej aktivite sa cítime lepšie, máme viac energie a sme výkonnejší v telesnej činnosti. Naše telo je ohybnejšie a pružnejšie. Pohyb posilňuje pľúca, zlepšuje krvný obeh a činnosť srdca. Posilňuje svaly, kĺby, kosti, čím napomáha formovať telo a udržiavať normálnu telesnú hmotnosť. Spomaľuje starnutie. V duševnej oblasti pohyb navodzuje pohodu, dobrú náladu, uvoľňuje napätie. Podporuje sústredenosť a bystrosť v myslení. Pomáha upevňovať vôľu, vytrvalosť a odstraňuje únavu, úzkosť a samotárstvo – uľahčuje nájdenie si viacerých priateľov.

 

Akú pohybovú aktivitu si vybrať?

S vekom prichádzajú určité limity a treba si dobre rozmyslieť, čomu sa budete venovať, aby vám športovanie prinášalo úžitok i radosť a neohrozilo vaše zdravie.

Sami možno na vlastnom tele badáte, že to, čo vám prospievalo kedysi, už dnes nevyhľadávate. A to z rozmanitých dôvodov. Možno ste kedysi chodievali na zumbu, absolvovali dlhé túry, alebo podávali obdivuhodné tanečné výkony pri obľúbenej hudbe. A dnes? Už akosi nie je čas, neraz ani chuť a priznajme si to, ani energia. Darmo časopisy hemžiace sa radami odporúčajú raz kardio cvičenie, inokedy ťahanie činiek či plávanie, potom zase všetci bicyklujú „na Sagana“…

My, hoci aj niečo skúsime, po čase zistíme, že sa tomu, či onomu športu venovať nestíhame, musíme sa do neho premáhať a často objektívne nevládzeme. Možno ale nie je problém v športe ako takom, ale v zlom načasovaní. Každému obdobiu života totiž „pristane“ aj iná pohybová aktivita. Aký pohyb vás teda bude tešiť a zároveň i maximálne prospievať, keď máte 20, 30, 40, 50 a viac rokov….?

Kto sa veľmi dlho nehýbal a zrazu by zaradil ťažký fyzický tréning, tak by si naozaj mohol ublížiť. Vždy musí platiť, že aktivita musí byť pestrá, pričom jednostrannosť a nadmernosť škodí. Ak si neviete vybrať pohybovú aktivitu pre seba alebo pre svoje deti, môžete zájsť za odborníkom, ktorý vám aktivitu zvolí priamo na mieru.

Ľudia s cukrovkou, po vážnejšom úraze alebo operácii, prípadne s kĺbovými problémami a chrbticou si myslia, že by sa so športom mali rozlúčiť. To však nie je pravda! Pravidelný pohyb a šport totižto lieči. Treba ho len vedieť správne zaradiť do dennej aktivity a vybrať si vhodný typ.

 

Aký šport vybrať pre batoľatá a deti

U detí je vhodné budovať kladný vzťah najskôr hrou a neskôr vhodne zvoleným druhom športu. Dobre zvolenou pomôckou pri cvičení s malými deťmi je fitlopta, ktorá zaujatím jednoduchej polohy dieťatka na lopte posilňuje svaly celého tela a trénuje rovnováhu. Vhodne zvolené cviky pomáhajú aj pri vývoji šliach, svalov, kĺbov, pričom sa zlepšuje koordinácia pohybov dieťatka a aj jeho motorika.

Väčšie deti si už môžu aj sami povedať, o čo by mali záujem. Možností je veľa, avšak ak bude vaše dieťa vidieť vás, ako trávite svoj voľný čas iba vysedávaním na gauči, určite si samo nevybuduje kladný vzťah k pohybu. Preto je veľmi dôležité, ak mu pôjdete príkladom, prípadne mu už aj môžete vysvetliť, prečo je pohyb dôležitý a na základe týchto skutočností následne spolu vyberiete aktivitu, o ktorú bude mať vaše dieťa naozaj záujem.

 

Cvičenie tínedžerov

Hormonálne zmeny, spôsobené pubertou a nedostatkom pohybu, väčšinou vyústia do obezity. Dievčatá preto začnú držať rôzne diéty a behať do úmoru a chlapci zdvíhať ťažké závažia v posilňovni a užívať rôzne výživové doplnky. To je však veľká chyba!

Náhle obmedzenie energetického príjmu a drastické zvýšenie fyzickej záťaže môže znamenať nedostatok živín pre telo, ktoré sa potrebuje vyvíjať. Preto sa tréning aj zmenu jedálneho lístka oplatí konzultovať s odborníkom. Ako pohybové aktivity sú najvhodnejšie kolektívne športy a ak uprednostňujete cvičenie v posilňovni, tak cvičiť sa dá aj s vlastnou hmotnosťou.

 

Cvičenie v produktívnom veku

Aké cvičenie si vybrať? Na zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu, udržanie či zníženie váhy a zníženie krvného tlaku stačí 30 minút dobrého aeróbneho cvičenia. Pri takejto dávke cvičenia by ste sa mali mierne zadýchať. Treba ju opakovať niekoľkokrát týždenne. Ideálny je beh alebo rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, aerobik, skákanie cez švihadlo, korčuľovanie alebo aktívnejšie športy ako basketbal či volejbal. Vhodné je, samozrejme, aj cvičenie s činkami v posilňovni 1-1,5 hodiny 3-4 razy týždenne, pričom môžete vždy precvičiť celé telo (t.j. na každú svalovú partiu zaradíte jeden cvik), alebo si rozdelíte svalové partie do jednotlivých dní tak, že za týždeň precvičíte celé telo raz (vtedy odporúčam na každú svalovú partiu po tri cviky).

 

Cvičenie vo vyššom veku

Aj pre dôchodcov je vhodné cvičenie s činkami, avšak určite to neznamená, že by mali hneď cvičiť so svojimi vnukmi v posilňovni. Mali by si voliť rozumné váhy (stačiť by im mohli aj kilové činky) a vykonávať by mali 10 až 12 opakovaní. Silové cvičenie s činkami má veľmi veľkú výhodu na spevnenie kostí a zvýšenie minerálov v kostnom tkanive. Kvalitnejšie kostné tkanivo je vo vyššom veku menej náchylné na osteoporózu. Taktiež pri vysokom krvnom tlaku a cukrovke majú silové cvičenia priaznivé účinky.

Začať s pohybom sa dá teda v každom veku, ale vždy treba mať na pamäti, že pomaly ďalej zájdeš!

Vieme, že na zmenu životného štýlu, treba vynaložiť nemalé úsilie, ale organizmus sa nám odvďačí dobrým zdravím.

 

Spracoval:

Odd. epidemiológie, podpory zdravia a výchovy k zdraviu, RÚVZ Svidník