Dnes je Svetový deň pohybu, začnite od seba
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 10. máj za Svetový deň pohybom ku zdraviu. Tento deň je jednou z iniciatív, ktorej úlohou je upozorniť na rastúci problém chronických ochorení, ktorým sa dá predchádzať aktívnym spôsobom života.
Sedavý spôsob života je síce pohodlný, ale skrýva v sebe množstvo zdravotných rizík, môže spôsobiť chronické ochorenia spôsobené nezdravou výživou a nedostatkom pohybu. Dnešný životný štýl nás mnohých ženie k úplnej fyzickej nečinnosti. Sedíme, keď sme v práci, doma, kaviarni, či keď sa vezieme (častokrát aj úsek, ktorý by sme pešo pohodlne mohli prejsť za 20 minút). Cestu po schodoch za nás zvládnu výťahy a eskalátory, mnohé nákupy, či stretnutia vybavíme radšej cez internet, opäť len v sedavej polohe. A vo voľnom čase televízne večery. Ruku na srdce, koľkí z nás to takto majú deň čo deň?
Na tento fakt chce upozorniť Svetový deň pohybom ku zdraviu. Preto, ak nepatríte ani len medzi príležitostných športovcov, možno dnešný deň odštartuje vašu snahu urobiť pre svoje zdravie viac. Vezmite do rúk korčule, vybehnite na ihrisko alebo si obujte „túlavé“ topánky a rozhýbte sa!
Vplyv pohybovej aktivity na zdravie:
- zlepšuje činnosť srdca a cievneho systému, zefektívňuje prenos kyslíka k tkanivám
- pozitívne ovplyvňuje krvný tlak
- prehlbuje dýchanie, zlepšuje pľúcnu ventiláciu, prispieva k zvýšeniu vitálnej kapacity pľúc
- prispieva k udržaniu dobrej telesnej kondície
- posilňuje kosti a zmenšuje tak riziko zlomenín
- priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov
- zvyšuje citlivosť periférnych buniek na inzulín, čím znižuje riziko ochorenia na cukrovku
- prispieva k udržaniu chrbtice a kĺbov vo funkčnej zdatnosti
- posilňuje svalstvo, od ktorého závisí funkcia kĺbov a chrbtice
- zvýšením energetického výdaja a metabolizmu pomáha udržiavať primeranú telesnú hmotnosť
- prispieva k duševnej sviežosti, zlepšuje schopnosť sústredenia sa, zmenšuje depresie
- buduje a rozvíja sociálne vzťahy, posilňuje pevnú vôľu, učí človeka „prijať“ prehru, ponúka príležitosť nadväzovať nové priateľstvá
- zvyšuje adaptabilitu organizmu na záťaž ako telesnú tak aj psychickú
- zlepšuje aeróbnu zdatnosť, svalovú silu a vytrvalosť, čím prispieva k udržaniu dobrej telesnej kondície
- priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi
Nedostatok pohybu urýchľuje príznaky starnutia:
- zmenšuje sa elasticita a výkonnosť srdcovocievneho systému
- zhoršujú sa dýchacie funkcie
- svalová sila klesá a vo veku 70 rokov dosahuje len 1/3 svojej pôvodnej hodnoty
- zhoršuje sa pohyblivosť kĺbov a ich stuhnutosť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) chce týmto dňom upriamiť pozornosť na riziká sedavého života, ktoré vedú k nárastu chronických ochorení – srdcovocievnych, respiračných, onkologických (najmä rakoviny hrubého čreva a prsníkov), či ochorení pohybového aparátu. Štatistiky hovoria jasne. Jeden z troch dospelých nie je dostatočne fyzicky aktívny. Podľa WHO ročne na nedostatok pohybu zomiera vo svete až 3,2 milióna ľudí, pričom práve nedostatočná fyzická aktivita je štvrtým najčastejším rizikovým faktorom spôsobujúcim smrť.
Ako zmeniť štatistiky?
Netreba hneď panikáriť, začať sa dá aj s drobnými, ale účinnými zmenami. Používať schody namiesto výťahu, a vo všeobecnosti viac vlastné nohy. Čo tak vystúpiť o zástavku skôr? Alebo začať jazdiť do práce na bicykli? Pravidelným pohybom budete nielen predchádzať rôznym zdravotným ochoreniam, ale budete sa cítiť celkovo príjemnejšie, mladšie a vitálnejšie.