Týždeň mozgu

Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. V 61 krajinách sveta sa konajú tisíce osvetových podujatí na tému mozog, jeho činnosť, výkonnosť, fungovanie, ale aj zlyhávanie.

V dňoch 12. až 18. marca 2018 sa uskutoční na Slovensku celosvetová kampaň Týždeň mozgu, ktorá sa koná už po 11- krát pod zastrešením Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti. Cieľom tejto kampane je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich liečby, ale najmä o prevencii.

 

Mozog je potrebné precvičovať v každej etape ľudského života, najmä s pribúdajúcim vekom, preto má akcia za cieľ odporúčať a upozorniť na aktivity, ktoré udržia mozog v takej kondícii, aby bol v pohotovosti. Každodenné činnosti ako je premýšľanie, udržiavanie vitality, okysličovanie mozgu pohybom na vzduchu, tréning prostredníctvom aktivít, ako je lúštenie krížoviek, sudoku, hlavolamov, čítanie kníh a komunikácia s rozmanitou skupinou ľudí sú spoľahlivou prevenciou.

Práve kvôli zvyšujúcemu sa nárastu výskytu demencií v populácii je potrebné, aby sa téma tohto ochorenia čo najviac odtabuizovala a venovala sa jej dostatočná pozornosť. Alzheimerovou chorobou a príbuznými demenciami trpí v Európe 7,3 miliónov ľudí. V roku 2040 bude trpieť Alzheimerovou chorobou a ďalšími formami demencie viac ako 11 miliónov Európanov.

Počet pacientov na Slovensku sa odhaduje na 60 000 pacientov s Alzheimerovou chorobou a príbuznými ochoreniami. Predpokladá sa, že v roku 2040 vzrastie počet postihnutých na 180 000!

Medzi   najčastejšie  príznaky  Alzheimerovej   choroby  patrí  zhoršovanie  pamäti,  ktoré  narušuje schopnosť plniť jednoduché úlohy každodenného života,  časté opakovanie otázok,  zmeny nálad a správania, zlá orientácia v známom prostredí či časová dezorientácia.

Pracovníci oddelenia epidemiológie a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom vo Svidníku pripravili na celý Týždeň mozgu rôzne aktivity –  prednášky  spojené  s praktickými cvičeniami, povzbudzujúcimi prácu mozgu a pamäti –  pre seniorov, deti MŠ a žiakov ZŠ.

TO, AKO NÁŠ MOZOG BUDE FUNGOVAŤ, MÁME VO SVOJICH RUKÁCH.