V roku 1991 Svetová federácia za duševné zdravie (WFMH) vyhlásila 10. október za Svetový deň duševného zdravia, s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti v otázkach duševného zdravia na celom svete.
Tento deň poskytuje príležitosť aj pre všetky zainteresované strany, pracujúce na otázkach duševného zdravia, hovoriť o svojej práci a o tom, čo je ešte potrebné urobiť, aby sa starostlivosť o duševné zdravie stala realitou pre ľudí. Zároveň upriamuje pozornosť na to, že duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité, a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému.
Na Slovensku bolo minulý rok zaznamenaných vyše 500 samovrážd. Celkovo sa o dobrovoľný odchod zo sveta pokúsilo až 5 000 ľudí. Údaje, ktoré sa na úvod nečítajú ľahko. O to viac, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spočíva väčšina psychických problémov v súčasnom životnom štýle.
Najčastejšími príčinami sú chronický stres, pocit neistoty v práci, rozpad rodinných väzieb a osamelosť či spoločenská nerovnosť. Týmito problémami veľmi často trpia ľudia, o ktorých to na prvý pohľad vôbec nemusíme tušiť. Prípadne tušíme, ale ich správaniu nepripisujeme potrebnú vážnosť. A práve dostatočná informovanosť by mohla výrazne prispieť k zlepšeniu situácie.
Už po štvrtý krát Liga za duševné zdravie v spolupráci so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou organizuje pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia aj Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách na Slovensku.
V zozname lekárov a ich ambulancií si môžete nájsť, či a kedy sa psychiater vo vašom meste zapojil do Dní otvorených dverí a prečítať si termín a presný čas, kedy sa môžete s lekárom stretnúť a porozprávať sa o všetkom, o čom ste sa doteraz báli. Môžete prísť sami, spraviť si testy alebo prísť so svojimi príbuznými.
Neexistujú zlé otázky, môžete sa opýtať na čokoľvek.
Z tabuľky si vyberte svojho lekára:
Zdroj: Liga za duševné zdravie – www.dusevnezdravie.sk