ČO SA OPLATÍ VEDIEŤ O KOSTIACH A O RIZIKÁCH OCHORENIA

Kosti okrem opornej funkcie chránia vnútorné orgány, ukotvujú svalstvo a ukladá sa v nich vápnik. Oplatí sa vedieť, že pri nedostatočnom prísune tohto minerálu telo čerpá vápnik uložený v kostiach a využíva ho na zabezpečenie činnosti srdca, svalov, nervov a zrážacích vlastností krvi.

Kosť je živé tkanivo, ktoré sa v priebehu života mení. Neustále sa obmieňa prostredníctvom elegantného procesu nazývaného remodelácia, v rámci ktorého nové kostné bunky nahrádzajú staršie alebo poškodené kostné bunky.

V mladosti telo vytvorí novú kosť rýchlejšie, ako stihne rozložiť tú starú. Preto sa kostná hmota zamladi zvyšuje.

Maximálnu kostnú hmotu ľudia obvykle dosiahnu okolo 30. roku života. Neskôr v strednom a vyššom veku dochádza k postupnému vytrácaniu kostnej hmoty.

Vzhľadom na postupné odbúravanie kostnej hmoty v priebehu dospelosti by bolo ideálne, aby sme dbali na podporu kostí už v ranom detstve. Čím viac kostnej hmoty nadobudne človek do tridsiatky, tým nižšia je pravdepodobnosť že bude s pribúdajúcimi rokmi čeliť osteoporóze a jej následkom.
ČO JE TO OSTEOPORÓZA – REDNUTIE KOSTÍ

Ide o metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko ich zlomenín.

Nazýva sa aj tichý zlodej kostí, pretože pacienti aj celé roky netušia, že sa im odbúrava kostné tkanivo a o chorobe sa dozvedia väčšinou až pri prvej zlomenine, ktorá vo vyššom veku môže byť smrteľná, alebo pacienta odkázať na pomoc iných ľudí.

Kritickými obdobiami pre vznik osteoporózy sú najmä obdobie menopauzy a staroby.

Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. To predstavuje asi 6-8 % populácie.

Osteoporóze sa nevenuje pozornosť pre ňu samotnú, ale pre jej komplikácie – nebezpečné zlomeniny, ktoré spôsobuje. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.
TANDEM PRE ODOLNEJŠIE KOSTI: VÁPNIK + VITAMÍN D
Vznik a rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť prevenciou – zdravou a vyváženou stravou bohatou na živiny, aktívnym životným štýlom a primeranou záťažou kostí (uprednostniť treba aktivity bez prudkých, trhavých pohybov a nárazov – univerzálne vhodná býva napríklad chôdza alebo iné aktivity s kontrolovanými pohybmi vo vzpriamenej polohe), ale najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínom D.

Vápnik je minerál dôležitý pre zdravý vývin kostí a zubov. Znižuje riziko osteoporózy tým, že pomáha udržiavať správnu štruktúru a funkciu kostí.

Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika v tele, a tým na správnu stavbu kostí. Bez tohto vitamínu sa kosti oslabujú aj napriek dostatočnému príjmu samotného vápnika. Pre dospelých vo veku 19 – 70 rokov sa odporúča denná dávka 600 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu D. Neskôr, vo veku nad 70 rokov je potrebné zvýšiť túto dávku na 800 IU. (Zdroj: NIH
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/)
Vápnik a vitamín D sú teda spoločne zodpovedné za stabilné a zdravé kosti. Ich nedostatok môže byť príčinou odbúravania kostnej hmoty.