Ako si urobiť zdravé Vianoce!

     Už o niekoľko dní všetci zasadneme k štedrovečernému stolu a budeme si užívať spoločné chvíle s našimi najbližšími. Pokojné Vianoce však neprežíva každá rodina,  v mnohých sa menia na sviatky plné stresu a náhlenia sa za pečením, upratovaním a nakupovaním darčekov. Všetko nemusí byť vôbec dokonalé.

 

 

 

Veľa jeme, pijeme a necvičíme

 

     Sviatky sú často plné jedla. Pokukujú na nás všelijaké dobrôtky a my im skrátka neodoláme a často sa prejedáme. Veľa jedla, málo spánku, minimum pohybu a málo vzduchu, to všetko pôsobí aj na našu stresovú hladinu. Nehovoriac o alkohole, ktorého je cez sviatky až priveľa.

     Veľkou nástrahou, ktorej pravidelne čelíme je prejedanie sa, ba priam obžerstvo. V minulosti, keď si ľudia bežne nemohli dovoliť sa „bohato najesť“ to malo svoj zmysel. Dopriať si niečo viac aspoň cez sviatky. Nehovoriac o tom, že pri ťažkej práci vonku, to čo zjedli stihli aj spáliť. Dnes sa však usadíme na gauč a niekoľko dní sme schopní nerobiť nič iné, iba jesť. A to, samozrejme, samé nezdravé veci. Majonézový šalát, vyprážaná ryba, údené, tučné, zákusky a koláče.

     Chutné Vianoce však môžeme mať aj v zdravšej verzii. Čo tak skúsiť nahradiť majonézu v šaláte bielym jogurtom, údeniny a vajcia zeleninou? Namiesto vyprážanej ryby môžeme mať pečenú. Naopak, z vianočných pokrmov si rozhodne môžeme dopriať kyslú kapustu, ktorá mimo iného chráni pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Škorica je výborná na zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

     Zdravé sú aj orechy, jablká, či sušené slivky, ktoré sú určite lepšou variantou ako cukrovinky. Ak však predsa len neodoláte bohatému vianočnému stolu, pocitom plnosti pomôže čaj z mäty, či feniklu a samozrejme prestávka v jedení. Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim. Obzvlášť, keď požívame alkohol, treba piť čistú vodu ešte viac.

 

 

Nepreseďte celý deň

 

     Tri oriešky pre Popolušku, Sám doma, Santa Claus, … Vieme, že každý vianočný špeciál sa bude vysielať v televízii. Avšak, nemusíte celý deň presedieť na gauči! Nemali by sme zabúdať ani na pohyb na čerstvom vzduchu. Je to nielen vhodná prestávka v maratóne jedenia, ale pohyb pomáha aj proti smútku, či depresii. Nemusí to byť hneď výkon hodný športovca. Povzbudzujte celú rodinu, aby sa v určitom okamihu vydala na prechádzku. A ideálne hneď po večeri, aby ste dopomohli tráveniu. Čím viac aktivít, tým lepšie!

 

 

Precvičujte mozog

     Namiesto vysedávania pred televízorom, udržujte svoju myseľ aktívnu hraním spoločenských hier.  Je to tiež skvelý spôsob, ako stráviť čas spoločne v kruhu vašej rodiny.

 

Zabúdame na pointu

     Posledným, ale najdôležitejším bodom je, že zabúdame na celú podstatu Vianoc. Na to, že ľudia majú k sebe byť milí, dobrí a priateľskí, majú si pomáhať a tráviť spolu čo najviac času. Vianoce nie sú ani o darčekoch, ani o peniazoch a ani o tom, kto bude mať väčší a krajší stromček. Tak na to tento rok nezabúdajte a užite si Vianoce s tými, ktorých milujete v pokoji a v láske.

 

Spracoval: oddelenie EPZaVZ