31. máj 2018
Od roku 1987, keď WHO zaviedla Svetový deň bez tabaku, bojuje táto svetová organizácia proti fajčeniu. Požívanie tabakových výrobkov patrí medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať.
Na tabak a choroby srdca je v roku 2018 zameraná kampaň Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku. Pripadá na 31. mája a jeho motto znie „Tabak zničí srdcia. Rozhodnite sa pre zdravie, nie pre tabak“.
Hlavným cieľom tohtoročnej kampane je znížiť počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia súvisiace s fajčením.
Podľa WHO v súčasnosti na následky fajčenia zomiera každý desiaty človek na svete. Preto cieľom tohtoročnej kampane je zvýšiť povedomie o spojitosti tabaku a srdca a o vzniku srdcovocievnych ochorení v dôsledku fajčenia.
Užívanie tabaku a tabakový dym je jednou z hlavných príčin vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré zabíjajú najviac ľudí vo svete.
Odborníci upozorňujú, že každých desať sekúnd zomrie vo svete jeden človek na ochorenia súvisiace s fajčením.
Fajčenie je dôležitým rizikovým faktorom pre rozvoj ischemickej choroby srdca, mozgovej príhody či ochorenia periférnych ciev. Fajčenie tiež spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku, zrýchľuje činnosť srdca, ovplyvňuje prietok krvi cez srdce, spomaľuje hojenie rán, urýchľuje a podporuje tvorbu krvných zrazenín, zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, spôsobuje zúženie tepien v končatinách. Upchaté cievy sú najčastejšou príčinou srdcového infarktu a mozgovej príhody.
Kysličník uhoľnatý (vzniká pri spaľovaní tabaku) sa dostáva do krvi, kde znižuje obsah kyslíka (nedostatočné prekrvenie orgánov).
Čím mladší človek začne fajčiť, tým viac ohrozuje svoje zdravie do budúcnosti. Teenageri môžu častejšie trpieť kašľom, úbytkom energie či búšením srdca spôsobené fajčením. Ak mladý človek neprestane fajčiť, tieto príznaky sa začnú zhoršovať, a môže to viesť práve k rozvoju rôznych srdcových ochorení alebo chronických pľúcnych ochorení.
Odhaduje sa, že až 80 % všetkých fajčiarov začalo s fajčením pred 18. rokom života.
Dobrá správa je, že ľudia, ktorí prestanú fajčiť, môžu výrazne znížiť závažnosť srdcovocievnych ochorení, resp. ich liečba je úspešnejšia ako u fajčiarov.
Pasívne fajčenie ohrozuje srdcia ľudí na celom svete
Pasívne fajčenie je pre nefajčiarov a najmä deti vážna zdravotná hrozba. Deti fajčiarov trpia častejšie infekciami dýchacích ciest, alergiami či astmou ako deti nefajčiarov.
Celosvetová tabaková epidémia každoročne zabije viac ako 7 miliónov ľudí, pričom asi 900 000 z nich sú nefajčiari a zomierajú z dôvodu pasívneho fajčenia. Aj pri pasívnom fajčení je človek vystavený škodlivému vplyvu viac než 4 000 škodlivých látok.
Aj nefajčiari s vysokým krvným tlakom alebo vysokým obsahom cholesterolu v krvi, ak sú vystavení pasívnemu fajčeniu, je vyššie riziko rozvinutia srdcových ochorení. Pasívne fajčenie spôsobuje desaťkrát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na následky rakoviny.