Svetový deň bez tabaku 2021

31. máj je od roku 1987 vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za Svetový deň bez tabaku. Každý rok 31. mája sa pozornosť upriami na škodlivý účinok a smrteľné následky tabakových výrobkov a nepriameho pôsobenia cigaretovému dymu.

Zmyslom tohto svetového dňa je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením.

Témou tohtoročného svetového dňa bez tabaku je „Skoncujte s fajčením“.

Konzumácia tabaku vedie k smrti až 8 miliónov ľudí ročne. Pandémia Covid – 19 viedla k tomu, že mnoho ľudí, ktorí užívajú tabak, chceli prestať fajčiť. Keď sa tento rok zverejnili dôkazy o tom, že u fajčiarov je pravdepodobnejšie, že sa u nich rozvinie závažné ochorenie s ochorením Covid – 19 v porovnaní s nefajčiarmi, spustilo to, že mnoho fajčiarov chcelo prestať fajčiť. Ukončenie fajčenia môže byť náročné, najmä s pridaným sociálnym a hospodárskym stresom, ktorý prišiel v dôsledku pandémie, ale existuje mnoho dôvodov, prečo prestať.

Podľa odborníkov

  • už po 20 minútach od poslednej cigarety klesá srdcová frekvencia,
  • do 12 hodín klesne hladina oxidu uhoľnatého v krvi na normálnu hodnotu,
  • počas 2-12 týždňov sa zlepší krvný obeh a funkcia pľúc,
  • v priebehu 1-9 mesiacov ustúpi kašeľ a dýchavičnosť,
  • počas 5 – 15 rokov sa riziko mozgovej príhody zníži na riziko nefajčiara,
  • do 10 rokov je riziko úmrtia na rakovinu pľúc zhruba polovičná,
  • do 15 rokov bude riziko srdcových chorôb porovnateľné s nefajčiarom,
  • ste dobrým príkladom pre svoje deti, priateľov a blízkych.

 Zanechanie fajčenia má nielen mnoho zdravotných benefitov, ale rodina pocíti i ekonomický význam. Z uvedených dôvodov si treba uvedomiť, že nikdy nie je neskoro prestať. Rozhodni sa už dnes a prestaň fajčiť!

 

 

Kde nájdete pomoc pri odvykaní

Nielen počas Svetového dňa bez tabaku odborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva radia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od tabaku.

Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722. Je k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 hod.

 

Pripravilo:

Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Svidníku