Svetový deň boja proti AIDS 1. decembra

     Svetový deň boja proti AIDS, ktorý pripadá na 1. december, spája ľudí z celého sveta, aby zvýšili povedomie o HIV/AIDS a prejavili medzinárodnú solidaritu tvárou v tvár pandémii.

     Tento deň je príležitosťou pre verejných a súkromných partnerov, aby šírili povedomie o stave pandémie a podporili pokrok v prevencii, liečbe a starostlivosti o HIV/AIDS na celom svete.

Kľúčové fakty

 

     HIV je aj naďalej hlavným globálnym problémom verejného zdravia a doteraz si vyžiadal 36,3 milióna [27,2 – 47,8 milióna] životov.

Na infekciu HIV neexistuje žiadny liek.

     So zvyšujúcim sa prístupom k účinnej prevencii, diagnostike, liečbe a starostlivosti o HIV, vrátane oportúnnych infekcií, sa však infekcia HIV stala zvládnuteľným chronickým zdravotným stavom, ktorý ľuďom s HIV umožňuje viesť dlhý a zdravý život.

Odhaduje sa, že na konci roku 2020 žilo 37,7 milióna [30,2 – 45,1 milióna] ľudí s HIV, z ktorých viac ako dve tretiny (25,4 milióna) sú v africkom regióne WHO.

     V roku 2020 zomrelo na príčiny súvisiace s HIV 680 000 [480 000 – 1,0 milióna] ľudí a 1,5 milióna [1,0 – 2,0 milióna] ľudí dostalo HIV.

Pripomíname si 40 rokov od prvých hlásených prípadov chorôb a úmrtí súvisiacich s HIV, môžeme vidieť, ako ďaleko sme sa dostali od čias, keď diagnostikovanie HIV bolo rozsudkom smrti.

     Náš nedávny výskum však zistil, že 63 % verejnosti si nepamätá, že by za posledných šesť mesiacov videli alebo počuli o HIV. Iba tretina uviedla, že sympatizuje s ľuďmi, ktorí žijú s HIV, bez ohľadu na to, ako ho získali.

Náš prieskum tiež zistil, že 1 z 5 ľudí si myslí, že HIV môžete získať bozkávaním.

Len 16 % vedelo, že ak niekto podstupuje účinnú liečbu, nemôže preniesť HIV ďalej a môže očakávať, že bude žiť dlhý a zdravý život.

 

     Svetový deň boja proti AIDS je ideálny čas na to, aby sme zlepšili tieto štatistiky a zvýšili tak potrebné povedomie o HIV.

 

     Máme raz za život príležitosť definitívne ukončiť epidémiu HIV, ale musíme tiež pokračovať v boji proti stigme, ktorú ľudia s HIV stále pociťujú. Našou snahou je realizovať víziu budúcnosti, kde HIV nebude prekážkou pre zdravie alebo rovnosť.

     Ak si chcete tento deň pripomenúť, pripojte sa k online podujatiu WHO a UNAIDS Ukončite nerovnosti. Koniec AIDS. Koniec pandémií.

Oblečte si červené tričko a zapáľte sviečku, aby ste si s nami pripomenuli tento výnimočný Svetový deň boja proti AIDS.

Ak sa chcete pripojiť, kliknite na odkaz nižšie: https://bit.ly/3FGKnWB

ID stretnutia: 868 9938 6650, prístupový kód: 478833