Svetový deň srdca vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spolupráci so Svetovou federáciou srdca (WHF) každoročne na 29. septembra. Pripomíname si ho od roku 2000. Hlavnou myšlienkou tohto Svetového dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o rizikových faktoroch srdcovo-cievnych ochorení a propagovať význam prevencie týchto ochorení prostredníctvom zdravého životného štýlu.
Ochorenia srdca a ciev sú najčastejšou príčinou hospitalizácii a úmrtí celosvetovo. Každoročne umiera na tieto ochorenia približne 17,9 milióna ľudí. Hlavnými rizikovými faktormi týchto ochorení sú fajčenie a konzumácia alkoholu, nedostatok pohybovej aktivity, nezdravý spôsob stravovania, nadváha a obezita, vysoká hladina cholesterolu a krvného tlaku.
Vykonaním niekoľkých malých zmien v našich životoch môžeme znížiť riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody a zlepšiť si kvalitu života, a tým ísť aj dobrým príkladom pre mladú generáciu.
Tieto opatrenia môžu srdcu pomôcť:
Poznajte svoje rizikové faktory
Dôležité sú pravidelné zdravotné prehliadky. Stanovia sa pri nej okrem iného aj hodnoty krvného tuku ako je cholesterol, ktorý hrá pri cievnych ochoreniach dôležitú rolu. Venujte pozornosť aj krvnému tlaku, telesnej váhe a hladine cukru v krvi. Predovšetkým cukrovka patrí k rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Skoncujte s fajčením a obmedzte pitie alkoholu
Fajčenie zvyšuje riziko srdcových ochorení a krvný tlak a poškodzuje cievy. Oxid uhoľnatý v cigarete dráždi vnútorné steny ciev, čo uľahčuje tuku usadiť sa v cievach. Fajčenie tiež zvyšuje riziko trombózy. Stúpa ním aj riziko srdcového infarktu. Pravidelná konzumácia alkoholu zas zvyšuje krvný tlak a z dlhodobého hľadiska riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Pravidelne sa hýbte Pre naše srdce je pohyb na dennej báze nesmierne dôležitý. Telesná aktivita znižuje krvný tlak a pozitívne vplýva na metabolizmus. Pohyb okrem toho znižuje stres, ktorý je ďalším rizikovým faktorom pre rozvoj srdcovo-cievnych ochorení. V ideálnom prípade by sme sa mali hýbať trikrát týždenne, a to aspoň 30 minút.
Obmedzte spotrebu soli
Príliš veľa soli v potravinách zvyšuje krvný tlak. To ohrozuje cievy, pretože vysoký krvný tlak poškodzuje cievnu stenu. Preto je dôležité soľou šetriť, maximálna denná spotreba by nemala prekročiť 5 gramov, to je asi 1 čajová lyžička.
Doprajte srdcu zdravú stravu
Znamená to menej mäsa, veľa zeleniny, ovocia, rýb a sacharidov, zdravé oleje s polynenasýtenými mastnými kyselinami.
„Milujte svoje srdce“
Srdce nám poháňa celé telo, umožňuje nám milovať, smiať sa a žiť naplno….