Ako zvládnuť chladné dni?
Zima sa považuje za obdobie zvýšeného počtu chorôb. Štatistiky ukazujú, že v mesiacoch november až február sa najviac trápime s oslabenou imunitou. Chladné počasie, málo svetla, zimné depresie…, niet sa čomu čudovať, že sme práve teraz náchylní k chorobám. Ako sa im však vyhnúť, aby nás nestretla ani obyčajná nádcha?
Hygiena je prvoradá
Snaha o posilnenie imunity sa minie svojmu účinku, ak po stovkách ľudí siahate na kľučky, držiaky v MHD, peniaze, či tlačidlá vo výťahu a neumyjete si po tom dôkladne ruky. Na predmetoch, ktorých sa denne dotýkate, zostávajú vírusy a baktérie ľudí, ktorí ich použili pred tým a mohli byť chorí. Prechladnutie a nádcha vzniká práve tým, že po príchode domov zanedbáte hygienu rúk.
Účinnou ochranou je častá hygiena rúk hlavne po každom príchode domov, po použití toalety a pred jedlom. Dôležité je umývať si ruky teplou vodou s mydlom minimálne 20 sekúnd. Výborným pomocníkom, keď ste na cestách, sú dezinfekčné gély na ruky, ktoré vás zbavia baktérií v priebehu niekoľkých sekúnd.
Doplňte si antioxidanty
Aby ste sa vyhli akémukoľvek ochoreniu, potrebujete mať naštartovaný imunitný systém. Najlepším štartérom sú potraviny bohaté hlavne na antioxidanty, vitamín C, A a E, selén, zinok a horčík. Vďaka nim si zvýšite produkciu imunoglobulínov – bielkovinových súčastí krvi s vlastnosťami protilátok.
Najviac antioxidantov nájdete v týchto potravinách:
Avokádo – Obsahuje vitamín E a B6. Podporuje tvorbu protilátok a aktivitu bielych krviniek.
Špenát – Je bohatý na karotenoidy. Tie telo premieňa na vitamín A, ktorý posilňuje imunitnú odpoveď organizmu.
Škorica – Má v sebe antibakteriálne a protiplesňové zložky. Navyše prehrieva telo a nabije vás energiou, keď vás choroba oberá o sily.
Cvikla – Je silný antioxidant, pomáha prečistiť pečeň, žlčník a obličky. Obsahuje B a C, preto je dobré konzumovať ju v surovom stave. Varením sa vitamíny strácajú.
Trávenie a imunita
Od dobrého trávenia sa odvíja kvantum procesov vrátane rýchlej a účinnej imunitnej reakcie. V tráviacom trakte žije vyše 400 druhov dobrých baktérií, ktoré útočia proti vírusom. Chránia nás pred zlými baktériami, ktoré spôsobujú choroby, takže bez nich by sme mali oslabenú imunitu.
Dobré baktérie získate užívaním probiotík, v ktorých sa nachádzajú zdraviu prospešné baktérie. Probiotiká nájdete hlavne v jogurtoch, bryndze a kefíre. Ak však chcete dodať vášmu telu veľké množstvo probiotických kultúr, siahnite po doplnkoch výživy vo forme kapsúl. V jednej kapsule totiž obsahujú probiotiká niekoľko miliárd účinných baktérií , čo je v porovnaní napríklad s jogurtom omnoho viac.
Domáce recepty proti prechladnutiu
Chcete sa vyhnúť prechladnutiu? Poslúži vám zázvorový čaj, ktorý je nielen výbornou prevenciou, ale zmierňuje aj príznaky prechladnutia. Postrúhajte čerstvý zázvor, ktorý následne zalejte vriacou vodou. Nechajte ho lúhovať 10 minúť, sceďte ho a môžete dochutiť medom, citrónom alebo limetkou. V zime ho pite vždy horúci. V studenom variante vás čaj naopak v lete dobre osvieži.
Na posilnenie imunity je skvelý tento trik! Napustite si vaňu horúcej vody a nasypte do nej 1 – 2 kg morskej soli. Kúpte sa vo vode približne 5-10 minút až dovtedy, kým sa cítite príjemne zohriati. Keď sa osušíte, natrite sa šťavou z citrónu, zabaľte sa do pyžama a zababušte do perín. Po výdatnom spánku sa ráno budete cítiť omnoho lepšie a sviežejšie.
Účinným pomocníkom proti prechladnutiu je medovo-cesnakové mlieko, ktoré síce bohvieako nechutí, ale zato pomáha a dokáže postaviť oslabený organizmus na nohy! Ohrejte 1 dl mlieka, pridajte 3 roztlačené strúčiky cesnaku, čajovú lyžičku medu a štipku chilli. Pite toto mlieko každý deň po dobu 7 dní a budete prekvapení jeho účinkom!
Ďalší pomocníci z domácnosti
Na prevenciu alebo zmiernenie príznakov choroby vám postačí i vlastná domácnosť. V nej nájdete veľa užitočných pomocníkov, ktorí vám pomôžu v boji proti vírusom.
Slepačia polievka je nielen dobrá na ťažké ráno po náročnej noci. Zmierňuje aj príznaky nachladnutia. Okrem dostatočného pitia tekutín, doprajte si i dva taniere dobre slepačej polievky denne. Za infekcie dýchacieho ústrojenstva môže produkcia bielych krviniek, ktorým sa hovorí neurophily, ktoré zvyšujú produkciu hlienu. Slepačia polievka bojuje proti neurophilom a zabraňuje ich tvorbe. Aj keď o tom zrejme počujete prvýkrát, už naše staré matere konzumovali slepačiu polievku, aby si udržali pevné zdravie.
Ďalším pomocníkom je kuchynský valček, ktorým sa pohotovo zbavíte studených nôh. Prechádzajte ním po nohách po dobu 3 minút, čím si spravíte dokonalú masáž a pokožka sa tak prekrví a zohreje. Navyše vám pomôže natiahnuť šľachy, takže sa vám bude ľahšie chodiť.
Zájdite do spálne a pridajte si na spanie jeden vankúš navyše! Keď človek trpí kašľom, obyčajne sa jeho stav zhoršuje práve v noci. Príčinou sú chĺpky, tzv. cilia, ktoré sa vyskytujú okolo pľúc a priedušiek. Tieto chĺpky sa narovnávajú a nemôžu posúvať vrstvu hlienu, čo spôsobuje hromadenie hlienu a následne kašeľ. Ak si hlavu podopriete vankúšom naviac, chĺpky zostanú v pôvodnom stave.
Majte stres pod kontrolou
V neposlednom rade je dôležité mať stres pod kontrolou. Ak ho máte veľa, telo sa dokáže vyčerpať a imunitný systém sa oslabí. Výborne vám spravia stretnutia s priateľmi alebo jednoducho spoločnosť s príjemnými ľuďmi, pri ktorých na stres ani nepomyslíte. Keď sa k tomu pridá optimistická nálada, ktorá posilňuje imunitný systém, žiadna choroba nemá šancu.
Spracoval: oddelenie EPZaVZ