Psychosociálna podpora seniorov počas pandémie Covid-19
Súbor nástrojov na podporu duševného zdravia pre seniorov počas pandémie Covid-19
Pandémia COVID-19 má nepriaznivý vplyv na starších ľudí, u ktorých je vyššie riziko vzniku závažnejších symptómov ochorenia a v dôsledku toho aj úmrtia. Toto zvýšené riziko je čiastočne dôsledkom zmien imunitného systému súvisiacich s vekom, ktoré sťažujú boj s chorobami a infekciami. U starších dospelých je tiež väčšia pravdepodobnosť existencie viacerých zdravotných problémov (kardiovaskulárne, cerebrovaskulárne, onkologické ochorenia. ..) a súbežné užívanie viacerých liekov, ktoré sťažujú zvládanie a zotavenie sa z choroby vrátane ochorenia COVID-19.
Cieľom je podeliť sa so staršími dospelými o odporúčania, ako chrániť svoje zdravie a pohodu, ako aj to, ako môžu aj oni poskytovať podporu svojmu okoliu počas pandémie COVID-19 a mimo nej. Sada nástrojov obsahuje päť veľkých ilustrácií plagátov, ktoré je možné vytlačiť alebo zobraziť na obrazovke, pričom každá z nich rieši jednu z nasledujúcich otázok:
- Ako môžem zostať zdravý?
- Trénujte si myseľ. Stimulujte a udržiavajte ju včinnosti (lúštite krížovky, vyplňte sudoku, učte sa cudzí jazyk, poskladajte si puzzle…)
- Dodržiavajte svoj pravidelný denný režim alebo si vytvorte nový.
- Spite a stravujte sa pravidelne v rovnakom čase každý deň.
- Stravujte sa zdravo a vyvážene, pite dostatok tekutín. Konzumujte zdravé a obmedzte nezdravé potraviny. Nefajčite a obmedzte pitie alkoholu.
- Snažte sa každý den venovať aspoň 30 minút nejakej fyzickej aktivite, najlepšie na čerstvom vzduchu.
- Berte pravidelne lieky, ktoré vám predpísal lekár, neprestaňte s užívaním, kým to lekár neschváli. Absolvujte pravidelné preventívne prehliadky.
- Čo môžem urobiť pre zlepšenie nálady?
- Dodržiavajte denný režim, zaraďte do neho zaujímavé aktivity, na ktoré sa tešíte. Zapájajte sa do komunitných aktivít.
- Buďte v kontakte so svojou rodinou a priateľmi.
- Sústreďte sa na aktivity, ktoré vás rozptýlia, upokoja alebo rozveselia a zaraďte ich do svojho denného režimu.
- Vyskúšajte meditáciu, relaxáciu alebo dychové cvičenia, ktoré pomôžu uvoľniť napätie a pomáhajú navodiť stav pokoja a pohody.
- Ukrývate v sebe veľkú silu a múdrosť, podeľte sa s tým.
- Ako môžem byť spojený so svojou rodinou a komunitou?
- Ak len trošku môžete pomáhajte a zaujímajte sa o iných.
- Pravidelne komunikujte so svojou rodinou a priateľmi.
- Zostaňte aktívny vo svojej komunite, cirkvi, kostole alebo zbore.
- Zapojte sa do nejakej aktivity alebo menšej skupiny vo svojej komunite, kostole alebo v zbore.
- Vyuužite on-line alebo telefonickú možnosť spojenia.
- Sledujte bohoslužby v televízii alebo on-line.
- Kde môžem získať pomoc ak ju potrebujem?
- Kontaktujte odborníka – lekára, psychológa alebo sociálneho pracovníka, ak počas viacerých dní za sebou prežívate stres, úzkosť alebo strach.
- Požiadajte o pomoc svoju rodinu, priateľov.
- Obráťte sa na vašu komunitu, na svojho farára alebo pastora. Je prirodzené, že občas cítime strach, obavy alebo sa cítime osamelý, môže nám však pomôcť, keď sa o tom porozprávame.
- Ako sa môžem vyrovnať so smútkom?
- Dajte smútku čas. Častokrát sa nám zdá, že smútok a bolesť, ktorú prežívame sa nikdy neskončí, ale čas zmierňuje rany.
- Spomeňte si na šťastné chvíle so svojou rodinou, priateľmi a sústreďte sa na pekné spomienky.
- Obráťte sa na sociálneho pracovníka, psychológa, farára alebo pastora, ktorí vedia, ako pomôcť, keď prežívae ťažké chvíle.
- Sústreďte sa na aktivity, ktoré vás tešia a robia vám radosť.
Pripravil: Oddelenie EPZaVZ